آزمون‌های ارزیابی، شامل 3 مرحله می باشد:

1-آزمون مرحله اول (ورودی)

2-آزمون مرحله دوّم (تلاوت و مصاحبه)

3- آزمون مرحله سوم (نظری)

*قبولی درآزمون مرحله اول(ورودی) شرط حضور در مراحل بعدی می باشد.

* داوطلبانی که در بخش قاریان قرآن ثبت نام می کنند، می‌بایست «مختصات آزمون ورودی بخش قاریان»  را به دقت مطالعه نموده و با توجه به آن، آثار خود (اعم از تلاوت صوتی وتصویری) را به دبیرخانه شورای ارزیابی ارسال نمایند.

* داوطلبانی که در بخش مدرسان قرائت قرآن ثبت نام می کنند، می‌بایست «مختصات آزمون ورودی بخش مدرسان »  را به دقت مطالعه نموده و با توجه به آن، آثار خود(اعم ازتدریس،تلاوت صوتی وتصویری وتحلیل تلاوت) را به دبیرخانه شورای ارزیابی ارسال نمایند.

تقویم آزمون مرحله اول (ورودی) :

آغاز زمان دریافت آثار: شنبه 1اردیبهشت 97

پایان مهلت دریافت آثار:دوشنبه 31 اردیبهشت 97

زمان اعلام نتایج آزمون ورودی تیرماه 97

به منظور ثبت نام موفق، موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد:

1.       تهیه اسکن با کیفیت عکس رنگی(4×3- زمینه سفید)،کارت ملی وصفحه اول شناسنامه جهت تکمیل ثبت‌نام الزامی می باشد.(حجم فایل ها کمتر از300 کیلوبایت ودر فرمتJPG باشد)

2.       مراحل ثبت‌نام طی 5 مرحله انجام می‌پذیرد؛ زمانی ثبت‌نام شما درسامانه ارزیابی با موفقیت انجام شده است که کد پرونده 5 رقمی را دریافت کنید.

3.       درطی مراحل تکمیل اطلاعات از کلیک بر روی دکمهBack  مرورگر خود و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر بر روی رایانه، جداً خودداری نمایید. در غیر این‌صورت به صفحه اصلی بازگشته و مراحل ثبت ‌نام را دوباره انجام دهید.

4.       در مرحله پنجم(مرحله پایانی)، جهت دریافت کد رهگیری بانک، به درگاه بانک ملت هدایت می‌شوید. هزینه شرکت در آزمون ورودی برای همه درجات وگرایش‌ها مبلغ400,000 ریال (معادل 40 هزار تومان) می‌باشد.

*ویژگی آثار ارسالی:

الف) متقاضیان شرکت در درجات 1 و 2 بخش قاریان، لازم است یکی از چهار قطعه:( سوره نساء آیات 131 تا 139 - سوره انعام آیات 106 تا 114 - سوره اعراف آیات 73 تا 81 - سوره مؤمنون آیات 18 تا 31 ) را به انتخاب خودشان تلاوت و فایل صوتی آن را در سامانه جامع ارزیابی، بارگذاری نمایند. همچنین قاریان درجه 1 ( آیات 59 تا 81 سوره نمل ) و قاریان درجه 2 (آیات 24 تا 39 سوره سبا) را نیز به صورت تصویری ضبط نموده و از طریق پست به شورای عالی قرآن ارسال کنند. (ارسال فایل صوتی و تصویری در قالب یکDVD بلامانع می‌ باشد.)

ب) متقاضیان شرکت در درجات 3 و 4 بخش قاریان، لازم است یکی از چهار قطعه:( سوره نساء آیات 131 تا 139 - سوره انعام آیات 106 تا 114 - سوره اعراف آیات 73 تا 81 - سوره مؤمنون آیات 18 تا 31 ) را به انتخاب خودشان تلاوت و فایل صوتی آن را در سامانه جامع ارزیابی (پروفایل شخصی/ قسمت ارسال فایل) ارسالنمایند.

پ) متقاضیان شرکت در بخش مدرسان درجات 1 ، 2 و3 (معلم قرائت قرآن)، لازم است قطعه تعیین شده را به صورت تصویری تلاوت و آن را از طریق پست به شورای عالی قرآن ارسال نمایند.      (ارسال فایل صوتی، تصویری وpdfتحلیل تلاوت در قالب یکDVD بلامانع می باشد.)

ت) متقاضیان شرکت در درجه3 مدرسان (گرایش معلم روش تدریس) و درجه4 بخش مدرسان(هردوگرایش)، لازم است تلاوت ترتیل قطعات تعیین شده را به صورت فایل صوتی در سامانه جامع ارزیابی ارسال نمایند. (ارسال فایل تصویری تدریس و صوتی ترتیل در قالب یکDVD بلامانع می‌ باشد.)

ث) آثار ضبط شده صوتی می ‌‌بایست در فرمت MP3در سامانه جامع ارزیابی ارسال شود و آثار ضبط شده تصویری نیز در قالب یکی از فرمت های mpeg، avi ،vob یا dat بر روی CD یا DVD به همراه درج نام، نام‌خانوادگی، کد ملی، گرایش و درجه انتخابی، با پست پیشتاز به نشانی تهران، بزرگراه رسالت، مجتمع امام خمینی(ره)، ساختمان 14، شورای عالی قرآن ارسال شود.

ج) لوح فشرده حاوی اثر ارسالی در قاب مخصوص قرار گیرد تا از مخدوش شدن آن جلوگیری شود.

چ) صدابرداری تلاوت ارسالی بدون افکت و اکو باشد، به نحوی که اداء حروف و کلمات کاملاً قابل تشخیص باشد. همچنین اجرای تلاوت با اعمال ویرایش‌های فنی صدابرداری قابل قبول نخواهد بود. تلاوت تصویری نیز می‌بایست از نظر صوتی ویژگی‌های ذکر شده را داشته باشد امّا از حیث تصویربرداری همین مقدار که تصویر قابل قبولی از قاری محترم ارائه نماید کافی است و لازم به تصویر برداری حرفه‌ای نیست.

ح) ارائه تحلیل تلاوت در بخش مدرسان قرائت قرآن(درجات 1 ، 2 و گرایش معلم قرائت درجه3) می‌بایست به صورت تایپ شده در قالبPDF آماده و ارسال شود. لازم به ذکر است در این بخش، فایل صوتی تلاوت قاریان ایرانیکه داوطلبان باید یکی از آن‌ها را جهت تحلیل انتخاب نمایند، در سامانه موجود بوده و قابل دریافت (دانلود) می‌باشد.